When I grocery shop I shop for two weeks of meals. I do this because my husband gets paid every two weeks. This way I don't have to run to the grocery store a zillion times and it makes everything a lot easier to budget. I try to keep my monthly food budget between $400 a month and $500 a month. I know it sounds impossible but like I said before if you plan, plan, plan and stick to your list it can be done. I found a great grocery store where the prices are low and that helps us stay in our budget. I also don't buy brand names except with Mac and Cheese (I firmly believe that it is the only product where there is a difference), other than that I don't really see the difference in the majority except in the price. I always add my own little kick to most things anyways so I just don't see the need to buy the expensive brands.
That being said there are a few things where you can't help but by the brand name. Such as Jalapeno Dressing... I have only seen one brand so that is the brand I buy. If you have a must have favorite like I do with Mac and Cheese then by all means buy it. You know your budget and what your family will eat. With that being said... get ready the first two weeks of meals is coming up!
No comments:
Post a Comment